تبلیغات
در انتظار شهادت - مجلس و دولت در نابسامانی های اقتصادی مقصرند
در انتظار شهادت
یا مهدی (عج)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مجلس و دولت در نابسامانی های اقتصادی مقصرند

گرانی، تورم، بیکاری، تحریم، فشار اقتصادی و .... اینها کلید واژه هایی است که مردم این روزها بیش از همیشه از آنها در مکالمات روزمره خود استفاده می کنند ...ادامه در ادامه مطلب

گرانی، تورم، بیکاری، تحریم، فشار اقتصادی و .... اینها کلید واژه هایی است که مردم این روزها بیش از همیشه از آنها در مکالمات روزمره خود استفاده می کنند و مدتی است نه تنها سرپرستان خانوار بلکه همه اعضای یک خانواده از جمله کودکان را نگران کرده است.

اما برای حل مشکلات اقتصادی و دغدغه های ناشی از این مشکلات در ذهن مردم، دستگاه های عریض و طویل دولتی از جمله چندین وزارت خانه پیش بینی شده اند که مسئولند با گرانی و تورم مبارزه کنند، اشتغال ایجاد کنند و نهایتا فشار اقتصادی را حتی المقدور از دوش مردم بردارند. البته این فقط قوه مجریه نیست که در این رابطه مسئولیت دارد. قوای دیگر نیز هر کدام بنا به وظایف تعریف شده خود در قانون باید در این جهت تلاش کنند.

از جمله کمیسیون اقتصادی مجلس رکن اقتصادی قوه مقننه را شکل می دهد؛ جایی که در آن از یک سو برای کارهای اقتصادی دولت، ریل گذاری می شود و از سوی دیگر باید قاعدتا بر تحرکات دولت در این حوزه نظارت دقیقی انجام شود.

حجت الاسلام روح اله بیگی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به تاثیر فشارها و تحریم ها علیه کشورمان بر مشکلات اقتصادی، بی تدبیری مسئولین را نیز در این رابطه دخیل می داند.

وی با اشاره به اولویت های کاری این کمیسیون در دوره جدید مجلس، معتقد است که مجلس و دولت هر دو در نابسامانی های اقتصادی مقصر بودند چرا که می توانستند با تدابیر اصولی فشار تحریم ها بر مردم را به حداقل برسانند.

او البته ابراز امیدواری می کند که کمیسیون اقتصادی مجلس نهم بتواند بیش از اسسلاف خود به فکر رفاه حال مردم باشد.

مشروح گفت و گوی با روح اله بیگی را در زیر می خوانید:

-ارزیابی شما از نحوه مواجهه مسوولان قوای سه گانه با مشکلات اقتصادی کشور از جمله گرانی و تورم چیست؟

در مورد مشکلات  و آسیب های تورم در اقتصاد جمهوری اسلامی ایران باید به دو مقوله توجه کرد؛ یکی فشارها و تحریم هایی است که از سوی دشمنان ما یعنی آمریکای جنایتکار بر کشور تحمیل شده و مشکل دیگر بی تدبیری مسئولین  و بی تعاملی و نظارت مقطعی، همایش-نمایشی، مسکّنی و صدا و سیمایی است که پنج نفر را جمع می کنند و الکی دوربینی را می گیرند و می خواهند در یک مقطع خاص با مفاسد اقتصادی مبارزه کنند در حالی که با نظارت مقطعی و مسکن وار و کوتاه مدت این کار شدنی نخواهد بود بلکه وجود یک نظارت دائمی، مستمر و قاطع و عادلانه موجب خواهد شد که شاهد این نابسامانی ها نباشیم.

-شما در کمیسیون اقتصادی مجلس نهم برای حل مشکلات اقتصادی چه برنامه هایی دارید؟

برنامه های مختلف و متعددی در اولویت کاری ما قرار دارد. از جمله این موضوعات اولویت دار قانون اخذ مالیات بر مابه التفاوت فروش زمین و مسکن، قانون جامع مبارزه با مفاسد اقتصادی، اصلاح همزمان قانون کار و قانون تامین اجتماعی، قانون ساماندهی نظام توزیع کالا و خدمات در کشور، تجمیع قوانین پولی و بانکی کشور، اصلاح قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44، اصلاح برخی مواد قانون مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح و تجمیع قانون بیمه، اصلاح قانون مقررات صادرات و واردات، قوانین برنامه و بودجه، اصلاح قانون تعاونی بخش اقتصادی، اصلاح قانون بازار اوراق بهادار و غیره است. همچنین بنا شد که هر یک از اعضای کمیسیون اقتصادی پکیجی را با مطالعه کامل و دقیق فراهم کنند و همین طور با مشاوره با اقتصاددانان برنامه هایی را برای مهار تورم تهیه کنند تا در مورد آن تصمیم گیری شود.

-آیا برای مبارزه با گرانی هم برنامه ای در کمیسیون دارید؟

بله، قرار است برای مبارزه با گرانی هم اعضای کمیسیون اقتصادی نظراتشان را ارائه دهند.

اگر تدابیر اصولی و ریشه ای انجام می دادند، یقینا شاهد این همه کاستی و کمبود در عرصه نابسامانی های اقتصادی نبودیم. البته در این مسیر مجلس و دولت هر دو با وجود تحریم ها مقصر بودند چرا که می توانستند با تدابیر اصولی فشارهای تحریم ها بر مردم را به حداقل برسانند که اگر نتوانسته اند یعنی کاری نکردند و به فکر مردم نبوده اند و تنها به فکر منافع شخصی خود بودند و به فکر پست و میز و صندلی خود بودند و به فکر شکم مردم نبوده اند!!

-کاستی های دوره هشتم مجلس در مبارزه با مشکلات اقتصادی کشور را چه می دانید و فکر می کنید نمایندگان در دوره گذشته چه اقداماتی می توانستند انجام بدهند که نداده اند؟

اگر تدابیر اصولی و ریشه ای انجام می دادند، یقینا شاهد این همه کاستی و کمبود در عرصه نابسامانی های اقتصادی نبودیم. البته در این مسیر مجلس و دولت هر دو با وجود تحریم ها مقصر بودند چرا که می توانستند با تدابیر اصولی فشارهای تحریم ها بر مردم را به حداقل برسانند که اگر نتوانسته اند یعنی کاری نکردند و به فکر مردم نبوده اند و تنها به فکر منافع شخصی خود بودند و به فکر پست و میز و صندلی خود بودند و به فکر شکم مردم نبوده اند!

-فکر می کنید در دوره نهم، مجلس چقدر برای حل مشکلات اقتصادی مردم اقدام خواهد کرد؟

انشاءالله در دوره نهم نمایندگان که عمدتا از اندیشمندان و فرهیختگان و با مدارک بالا و مدارج بالای علمی  هستند، به فکر رفاه حال مردم خواهند بود نه به فکر پست و میز صندلی خود!


درباره وبلاگ

همیشه شروع کردن سخت ترین کاره، چون خودت نمی دونی از چی یا کی میخوای بنویسی ولی بعد از شروع و کمی نوشتن انگار که قلم، خودکار شروع به نوشتن میکنه و بی اختیار می نویسه!
مدیر وبلاگ : سرباز گمنام امام زمان (عج)

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام موضوع بیشتر قابل توجه تان می باشد؟نویسندگان


استخاره آنلاین با قرآن کریم


فال انبیاء

پیچک