تبلیغات
در انتظار شهادت - سوریه با تایید وجود سلاح شیمیایی غرب را منفعل كرد/ ظهور تهدیدی جدید علیه امنیت اسرائیل
در انتظار شهادت
یا مهدی (عج)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سوریه با تایید وجود سلاح شیمیایی غرب را منفعل كرد/ ظهور تهدیدی جدید علیه امنیت اسرائیل

 وقتی سوریه چالش سلاح های شیمیایی را به یك برگ برنده استراتژیك تبدیل كرد
 سوریه با تایید وجود سلاح شیمیایی غرب را منفعل كرد/ ظهور تهدیدی جدید علیه امنیت اسرائیل
 بازی جدیدی كه امریكا و اسرائیل درباره سلاح های شیمیایی سوریه و با هدف منفعل كردن این كشور آغاز كرده بودند، ظاهرا چندان به سود آنها به پیش نرفت و موجب شد یك تهدید جدید استراتژیك و البته غیرقابل كنترل آنهم درست بیخ گوش اسرائیل، به تهدیدهای فراوانی كه این روزها ماهیت این رژیم جعلی را نشانه گرفته است اضافه شود تا از این پس رژیم صهیونیستی علاوه بر موشك های حزب الله لبنان در شمال، موشك های حماس و جهاد در جنوب و صحرای غیر قابل كنترل سینا در این روزها مصر، مجبور باشد سلاح های شیمیایی كه دولت سوریه رسما اعلام كرده است در اختیار دارد و در صورت حمله خارجی از آن استفاده می كند را نیز به فهرست نگرانی های و تهدیدات موجودیت جعلی اش در خاورمیانه اضافه كند.

مسئولین رژیم صهیونیستی و برخی كشورهای غربی در هفته گذشته و همزمان با تشدید فشارها بر سوریه تلاش كردند با طرح موضوع احتمال وجود سلاح شیمیایی در سوریه و انتقال آن به حزب الله لبنان و یا استفاده از آن علیه معارضین سوری، پرونده جدیدی را علیه دولت بشار اسد باز كنند و از سوی دیگر زمینه سازی هایی را نیز برای حمله به حزب الله لبنان فراهم كنند.

در همین زمینه روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در گزارشی نوشت: «منابع نظامی در تل آویو از آماده باش ارتش اسرائیل برای جنگ با حزب الله لبنان در صورت دست یابی این گروه به اسلحه شیمایی سوریه خبر داده اند.

این در حالی بود كه ایهود باراك، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، نیز در مصاحبه با شبكه ده تلویزیون اسرائیل گفته بود: «به ارتش دستور دادم كه فعالیت سازمان اطلاعاتی خود را افزایش دهد و هرآنچه كه برای یك حمله لازم است فراهم كند، برای انجام یك عملیات احتمالی آماده باشیم. ما در حال پی گیری احتمال انتقال محموله های اسلحه پیشرفته از جمله موشك های ضد هواپیما یا موشك های زمین به زمین از اسرائیل به حزب الله لبنان هستیم. با این وجود احتمال دارد كه اسلحه شیمایی هم از سوریه به لبنان انتقال داده شود.»

در همین حال تامی ویتور سخنگوی كاخ سفید نیز در كنفرانسی مطبوعاتی در واشنگتن مدعی شد: «معتقدیم كه كنترل زرادخانه سلاح های شیمیایی سوریه هنوز در اختیار دولت این كشور است.با توجه به افزایش ناآرامی ها در سوریه ... درباره این سلاح ها بسیار نگران هستیم.»

در همین حال رسانه های غربی تلاش كردند با استفاده از این خط تبلیغاتی و ابهام وجود سلاح های شیمیایی در سوریه، سناریویی شبیه به سناریوی سلاح های هسته ای در عراق را رقم بزنند تا آنچنان كه بواسطه آن فضاسازی رسانه ای، زمینه حمله به عراق و سرنگونی صدام را فراهم كردند، این بار نیز زمینه روانی ـ رسانه ای اقدام نظامی علیه سوریه و یا حزب الله به بهانه سلاح های شیمیایی را مطرح كنند.

اما واكنش هوشمندانه سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه به این اتهام، باعث شد تا نه تنها موضوع سلاح های شیمیایی سوریه به یك نقطه ضعف برای این دولت تبدیل نشود بلكه این چالش بوجود آمده توسط غرب، به یك برگه برنده جدی در معادلات كنونی سوریه تبدیل شده و موجب عقب نشینی آشكار غرب از مواضع خود در قبال سوریه شود.

«جهاد مقدسی» در كنفرانسی مطبوعاتی كه به بهانه این اتهامات برپا شده بود با اذعان به در اختیار داشتن سلاح های شیمیایی از جانب سوریه گفت: «سوریه هیچگاه از سلاح شیمیایی یا میكربی در بحران كنونی استفاده نخواهد كرد. اما در صورت تجاوز بیگانه به كشور از سلاح نامتعارف استفاده می كنیم.»

این اظهارات كه از یك سو تایید در اختیار داشتن سلاح شیمیایی از جانب سوریه و از سوی دیگر تهدید به استفاده از آن در قبال دولت های خارجی متخاصم بود، موجب شد تا یك بحران امنیتی جدید دیگر برای رژیم صهیونیستی رقم بخورد. چرا این اظهارات نشان داد تلاش های رسانه ای و بعضا عملیاتی هفته های اخیر اسرائیل برای حمله به سوریه با چه پاسخی مواجه خواهد شد.

از سوی دیگر اعلام رسمی وجود یك ابزار استراتژیك نظامی در كشوری كه با سرزمین های اشغالی مرز مشترك داشته و یكی از اصلی ترین محورهای مقاومت علیه اسرائیل است، نكته ای نیست كه كارشناسان و مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی بی تفاوت بتوانند از كنار آن بگذرند.

شاید احساس همین خطر و ایجاد یك بحران جدید امنیتی در اسرائیل درست در مرزهای این رژیم بود كه اوباما را به واكنش واداشت تا بلافاصله و در شرایطی كه در سفر كاری به سر می برد، اعلام كند: « اگر سوریه از گازهای سمی و مواد شیمیایی كشنده در جنگ استفاده كند، بشار اسد مسئول آن خواهد بود.»

به نظر می رسد آنچنان كه سوریه توانست از مدل لیبی عبور كند، اجرای مدل براندازی عراق برای این كشور نیز نه تنها به ضرر دولت سوریه تمام نشده است بلكه برگ برنده جدیدی را در اختیار دولت بشار اسد قرار داده است.

درباره وبلاگ

همیشه شروع کردن سخت ترین کاره، چون خودت نمی دونی از چی یا کی میخوای بنویسی ولی بعد از شروع و کمی نوشتن انگار که قلم، خودکار شروع به نوشتن میکنه و بی اختیار می نویسه!
مدیر وبلاگ : سرباز گمنام امام زمان (عج)

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام موضوع بیشتر قابل توجه تان می باشد؟نویسندگان


استخاره آنلاین با قرآن کریم


فال انبیاء

پیچک