تبلیغات
در انتظار شهادت - فقر دانش دینی، بزرگ ترین مسئله جهان اسلام
در انتظار شهادت
یا مهدی (عج)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فقر دانش دینی، بزرگ ترین مسئله جهان اسلام

 خبرنگار مسلمان امریكایی در شبكه «پرس تی وی»
 فقر دانش دینی، بزرگ ترین مسئله جهان اسلام

 مرضیه هاشمی، (میلانی فرانكلین) از اهالی ایالت لوئیزیانای امریــكا و فارغ التحصیل رشته رادیو - تلویزیون است، به دلیل اهمیت رسانه در امریكا رسم بر این است كه شاگردان ممتاز این رشته را برای كار درشبكه های مختلف دعوت به همكاری می كنند، او هم در یكی از شبكه های تلویزیونی مشغول به كار شد تا اینكه درسال ۱۹۷۹ زمزمه هایی از یك حركت بزرگ اسلامی در ایران به گوش رسید.

انقلاب اسلامی ایران و به خصوص شخصیت حضرت امام (ره) باعث شد تا در زمینه اسلام و زندگی بزرگان دینی مطالعه كند و به اسلام روی بیاورد، به خاطر حجاب در جامعه ای كه مدعی آزادی است، شرایط كاری خود را از دست داد اما كوچك ترین خللی در باور دینی اش ایجاد نشد. مرضیه هاشمی كه نزدیك ۲۱ سال است به دین اسلام تشرف یافته امروز از زنان فعال در عرصه رسانه است كه به عنوان مجری، تحلیلگر و مستندساز در شبكه تلویزیونی پرس تی وی فعالیت می كند. فرصتی پیش آمد تا با این زن مسلمان امریكایی درحاشیه نمایشگاه بین المللی قرآن و در بخش ره یافتگان گفت وگویی داشته باشیم.

خانم هاشمی اخیراً همایش بیداری اسلامی و زنان را در تهران داشتیم كه جمع كثیری از زنان مسلمان از سراسر دنیا گرد هم آمده بودند، شما هم به عنوان زن مسلمان درعرصه رسانه اخبار آن را پوشش می دادید، نظرتان در مورد این نشست چیست؟
الحمدلله، من فكر می كنم نشست خیلی خوب و مفیدی بود زیرا خانم ها از جاهای مختلف در آن حضور داشتند و خیلی استفاده كردند، به هر حال می توان از چنین نشست هایی بهره برد چون فضایی برای ارتباط نزدیك و گفت وگو ایجاد می شود. بعضی برای اولین بار ایران آمده بودند كه می توانستند به راحتی بدون هیچ مانعی حرف هایشان را بزنند و این مسئله برای آنها جالب بود. وقتی رئیس جمهور صحبت می كرد دقیقا همان حرف هایی بود كه بیشتر مسلمانان به آن اعتقاد دارند و می گویند. من فكر می كنم این مسئله هم تنها مرتبط به كشورهای اسلامی نیست، بلكه حقیقتی است كه تمام انسان ها در آن مشترك هستند و قبول دارند ظالمین به قدری قدرت پیدا كرده اند كه در این شرایط همه به دنبال نابودی ظلم هستند و هیچ فرقی هم نمی كند چه مسلمان و چه غیرمسلمان در پی عدل و آزادی است. درست است كه كشورهای دیگری مثل مصر انقلاب كرده اند و نظام دیكتاتوری مبارك را برانداختند ولی دستگاه های اصلی نظام قبلی متأسفانه هنوز حاكم هستند و مردم مصر مانند جمهوری اسلامی آزادی ندارند، به همین خاطر فضای نشست برای همه حاضران جالب و خوب بود.

با توجه به موج اسلام هراسی غرب چنین نشست های بین المللی با حضور تعداد كثیری از مسلمانان چقدر مؤثر خواهد بود؟
در قدم اول عملا هم برای خودمان و هم برای سایر مسلمانان مفید خواهد بود، به هر حال هر كدام از افرادی كه به نوعی در این نشست ها حضور دارند وقتی به كشورشان برمی گردند مانند رسانه عمل می كنند و هرچه گفته و شنیده اند برای دیگران می گویند. با وجود شرایط سیاه نمایی رسانه های غربی باید در دنیای اسلام اعتماد و خودباوری بیشتری وجود داشته باشد. این یك مشكل بزرگی است كه ما داریم. این قدر غرب نفوذ پیدا كرده است كه در كشورهای اسلامی هرچه رسانه های وابسته غربی می گویند، قبول می كنند و باور دارند، بنابراین باید در ابتدا خودمان هوشیار و آگاه باشیم. برگزاری نشست های بین المللی مسلمانان می تواند تا اندازه ای این اعتماد به نفس و خودباوری مسلمانان را بالا ببرد. دركشورهایی مثل مصركه سال ها دیكتاتوری انورسادات و بعد از آن مبارك حاكم بوده است شست وشوی مغزی انجام شده و شاید چند نسل طول بكشد تا تمام مردم مصر با واقعیت قضیه آشنا شوند.

وقتی در نشست های جهانی نمایندگانی از كشورهای مسلمان حضور دارند، در بیان حقایق می توانند مؤثر باشند، اگر توانایی و آزادی نوشتن دارند، بنویسند و بگویند. طبیعی است كه رسانه های غربی و امریكایی اصلاً نمی خواهند چنین مسائلی مطرح شود به چند دلیل، اول اینكه اگر هم بگویند به دروغ حقایق را وارونه می كنند یا همه آن را بیان نمی كنند و مدعی می شوند كه زنان مسلمان آزادی ندارند. خب وقتی یك نشست بزرگی با حضور زنان از كشورهای مختلف برگزار می شود بالاخره پی می برند كه اسلام برای زن چقدر ارزش قائل است ولی اینها هیچ گاه در رسانه های غربی انعكاس داده نمی شود، آنها نمی خواهند به نقش جمهوری اسلامی در بیداری اسلامی و وحدت مسلمانان اشاره داشته باشند، چون با توطئه افكنی و اختلاف بین مسلمانان شیعه و سنی به دنبال تضعیف آنها هستند تا اتحادشان. برای همین هم با سانسور خبری شدید از بیان وقایعی چون همایش های بزرگ اسلامی پرهیز می كنند.

شما به عنوان شخصیتی رسانه ای نظرتان درباره اطلاع رسانی شبكه پرس تی و ی در سطح بین المللی چیست. آیا در این بحبوحه خبری توانسته خوب عمل كند، چون برخی نسبت به آن انتقاد دارند؟
من فكر می كنم همه جای ایران در مقابل وظیفه سنگینی كه داریم دچار كم كاری هستیم و این برای مملكت اسلامی ما ضعف است، بنابراین باید خودمان باور داشته باشیم كه چقدر نقش جمهوری اسلامی ایران برای هر كدام از ما مهم است اما می توانم بگویم خیلی از مسلمانان دنیا حتی قشر روشنفكر غرب، اخبار ایران را به دقت دنبال می كنند تا ببینند حركات ما چطور است و رسانه های ما چه می گویند. پرس تی وی هم در این راستا صددرصد می تواند مؤثر باشد، الحمدلله وجود این شبكه توانسته تأثیرگذار باشد. من هیچ وقت فراموش نمی كنم در سال ۲۰۰۳ زمانی كه جنگ دوم عراق اتفاق افتاد، ما در امریكا زندگی می كردیم، همه اش می خواستیم بدانیم ایران در این شرایط چه كاری می كند و چه عكس العملی دارد و چه می گوید ولی از ایران هیچ شبكه ای نبود، یك شبكه جام جم بود كه فقط برنامه كودك و سرگرمی داشت و این جور موضوعات مهم سیاسی و جهانی را انعكاس نمی داد. واقعاً برای ما این بی خبری دردناك بود، هیچ خبری در دست نداشتیم، الحمدلله امروز اخبار را از شبكه های بین المللی ایران دریافت می كنند.

با توجه به سیاه نمایی هایی كه علیه ایران می شود باورپذیری اخبارشبكه ایرانی در امریكا وجود دارد؟
بعضی ها قبول نمی كنند اما دیدگاه ها متفاوت است. به هر حال كسی كه شبكه خبری ایران را دنبال می كند حتماً خبرهایش برایش مهم است و قبول دارد. مشكلی كه در امریكا وجود دارد این است كه مردم امریكا در سانسور خبری قرار دارند و نسبت به خیلی موارد بی اطلاع هستند، به همین خاطر وظیفه ما در اطلاع رسانی و آگاه كردن مردم خیلی مهم است.

چطور شد فیلم مستند نداآقاسلطان را ساختید؟
حس كردم این وظیفه من است تا به عنوان خبرنگار درباره چنین موضوعی تحقیق كنم و به اصل قضیه پی ببرم كه ماجرا چیست. به هرحال من تجربه سیاسی و رسانه ای دارم و در جاهای مختلف حضور داشته ام، از همان اول متوجه شدم كه قضیه بو دارد و یك جای آن می لنگد، با خودم گفتم خونریزی یك نفر برای آنها اینقدر مهم نیست، هر روز هزاران نفر را در جاهای مختلف دنیا می كشند و كسی صدایش درنمی آید، حالا این یك نفر برای شان مهم شده است. كنجكاو شدم و گفتم دوست دارم بدانم ته قضیه چیست. خودم امریكایی هستم و آنجا بزرگ شده ام و خوب می دانم تكنیك آنها چیست و از چه روش هایی استفاده می كنند. آنها خیلی دوست دارند تا روی احساسات و عواطف افكار عمومی بازی و از آن سوء استفاده كنند و اینكه در هر كشور چه روشی عملی است مثلاً در ایران چنین روشی را باید انجام داد یا در كشور آلمان فلان شیوه مؤثر است، این كار رسانه های غربی است، همه آن بزرگنمایی ها درباره نداآقاسلطان هم بهانه ای بود تا پروژه خود را در ایران راه بیندازند به خاطر همین مستند آن را ساختم.

نظرتان درباره رسانه های ایران چیست؟
ضعف و كاستی در رسانه ها زیاد است ولی فكر می كنم در رسانه های ایران بچه ها زحمت می كشند، باز هم می گویم اگر خودمان را باور كنیم و اعتماد به خودمان داشته باشیم، اگر فرض كنیم كه من فردی انقلابی و مذهبی نباشم، هرگز نمی توانم فیلم خوبی بسازم كه در این شرایط بیداری اسلامی مؤثر و تأثیرگذار باشد، شاید گیشه و فروش خوبی داشته باشد اما نتیجه به لحاظ كیفی زیاد خوب نخواهد داشت، بنابراین اگر من فردی مذهبی نیستم، بخواهم فیلم دینی و مذهبی بسازم، معلوم است كه یك جای كارم می لنگد چون دغدغه ندارم؛ وقتی اول می خواهم برنامه ای در حوزه رسانه بسازم كه خودم باور ندارم و معتقد به آن نیستم و تنها برای پول، مقام و جایگاه آن را تولید می كنم تا مطرح شوم، بدانیم فقط هدر رفتن بودجه های سنگین خواهد بود كه بازخوردی هم ندارد و كیفیت لازم در آن نیست اما یك عده هم هستند كه واقعاً دغدغه دارند و زحمت می كشند اما مشكل اساسی در رسانه های ایران این است كه به چنین افرادی اجازه كار داده نمی شود. افرادی كه دیدگاه های خیلی عالی و انقلابی دارند نمی توانند وارد كار شوند چون یك عده هستند كه هرچند كیفیت كار در تولیدات شان نیست اما دارای قدرت و سرمایه هستند و نمی گذارند كسی وارد كار شود اما در كل دارای برنامه های خوبی در ایران هستیم.

با این تعریف فیلم های تلویزیون را هم می بینید یا سینما هم می روید؟
من خیلی وقت آزاد ندارم اگر هم وقت كنم دوست دارم تا در كنار خانواده و دوستان باشم ولی كارم زیاد است و مشغله دارم، به همین خاطر است كه كمتر فرصت پیش می آید ولی با این حال اگر بتوانم با بچه ها یا دوستان سینما می روم و فیلم های مناسب می بینم، تلویزیون هم گاهی با بچه ها می بینم.

درباره وبلاگ

همیشه شروع کردن سخت ترین کاره، چون خودت نمی دونی از چی یا کی میخوای بنویسی ولی بعد از شروع و کمی نوشتن انگار که قلم، خودکار شروع به نوشتن میکنه و بی اختیار می نویسه!
مدیر وبلاگ : سرباز گمنام امام زمان (عج)

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام موضوع بیشتر قابل توجه تان می باشد؟نویسندگان


استخاره آنلاین با قرآن کریم


فال انبیاء

پیچک